تولید برچسب های ساده و سبک برای محصولات اینترنت اشیا

محققان دانشگاه ام آی تی روشی برای تبدیل برچسب های آر اف آی دی به حسگرهای ساده و سبک یافته اند که در حوزه اینترنت اشیا قابل استفاده هستند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، برچسب های یادشده با استفاده از سلولهای نازک خورشیدی پروسکایت تولید شده اند و هدف از طراحی آنها تولید حسگرهایی ارزان قیمت است که بدون باتری برای ماه ها و حتی سال ها قابل استفاده باشند.

بر اساس پیش بینی های پژوهشگران، تعداد محصولات مبتنی بر اینترنت اشیا که به راحتی از قابلیت اتصال به شبکه های رایانه ای و تبادل داده برخوردارند، تا سال ۲۰۲۵ به ۷۵میلیارد واحد می رسد. این حجم از محصولات اینترنت اشیا به حسگرهایی برای جمع آوری،ذخیره سازی و انتقال داده نیاز دارند و این امر مستلزم مصرف انرژی زیادی است.

این کار از طریق باتری های عادی گران و سنگین و نیز سیم کشی ممکن نیست و از همین رو طراحی حسگرهای خورشیدی سبک و ارزان در دستور کار دانشمندان قرار گرفته است. از این حسگرها می توان برای سنجش و کنترل دائمی دمای هوا،میزان طوبت و غیره استفاده کرد.

در این برچسب های مدارهای الکترونیکی کار گذاشته شده که قادر به تبادل سیگنال های الکترونیکی بوده و اطلاعات ذخیره شده در تراشه های خود را به همین شیوه منتقل می کنند. برچسب های یادشده می توانند کاربردهای امنیتی، مراقبت و ردگیری داشته باشند و برای قیمت گذاری و خرید سریع کالا هم به کار روند.

 

به نقل از خبرگزاری مهر نسخه چاپی بازگشت