اعلام آمادگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دادن کلید نمایشگاه کتاب به صنوف نشر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آمادگی داریم کلید نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را در سال آینده به صنوف نشر بسپاریم. 

 

مراسم افتتاحیه سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهر آفتاب برگزار شد. 

 
در این مراسم سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی پس از انقلاب اسلامی گفت: می‌توانیم ادعا کنیم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران محصول انقلاب اسلامی است. باید از برگزارکنندگان آن تشکر کنیم که در سال‌های سخت اولویت فرهنگ را فراموش نکردند. در زمانی که ایران در سخت‌ترین سال‌های جنگ بود نمایشگاه بین‌المللی کتاب برگزار می‌شد و تاکنون ادامه داشته است. سی سالگی مهم‌ترین سن برای رشد و تعالی است؛ هم انرژی جوانی و هم تجربه میان سالگی را دارد. در سی سالگی نمایشگاه کتاب اتفاق مهمی افتاد و آن واگذاری امور اجرایی نمایشگاه به بخش صنفی است. افق اجرایی نمایشگاه در سی‌امین سال برگزاری آن به صنوف واگذار شد و آمادگی داریم در سال آینده کلید نمایشگاه بین‌المللی کتاب را به صنوف بسپاریم. 
 
وی افزود: امیدوارم در سی و یکمین سال برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ما دولتمردان، میهمان و شما صنوف، میزبان نمایشگاه باشید.  آمار نشر می‌گوید در سال 91 ، 64 هزار و 151 کتاب، در سال 92، 66 هزار و 514 کتاب، در سال 93، 73 هزار و 712 جلد کتاب و در سال 94، 81 هزار و 327 عنوان کتاب منتشر شد. در سال گذشته 88 هزار و 814 عنوان کتاب در جمهوری اسلامی ایران نشر پیدا کرد و این رقم نشان دهنده اهمیت کتاب در جمهوری اسلامی ایران است.  در نمایشگاه بین‌المللی کتاب امسال علاوه بر حضور ناشرین داخلی فرصت‌های اقتصادی برای حلقه نشر در این نمایشگاه وجود دارد. 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تقویت حضور صنعت نشر در مبادلات صنعتی و تجاری به عنوان یکی از اهداف نمایشگاه کتاب امسال اظهار داشت: در سال‌های گذشته ناشران خارجی به طور مستقیم کمتر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت می‌کردند؛ در پس از برجام نقش بین‌المللی کتاب پررنگ شد. اکنون چند کشور آسیایی و اروپایی تقاضا دارند به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب شرکت کنند. امسال کشور ایتالیا مهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است. همچنین، امسال شهر میهمان در نمایشگاه داریم و استانبول به عنوان شهر میهمان در سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت می‌کند.
 
گفتنی است؛ در این مراسم از تمبر یادبود سی‌امین سال برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی شد و ناشران برگزیده در بخش ناشران خصوصی بزرگ سال تهران نشر میزان و ناشران شهرستان در این بخش موسسه فرهنگی دارالحدیث بود. انتشارات سوره مهر به عنوان ناشر بزرگ سال در حوزه غیرخصوصی و انتشارات سمت به عنوان ناشر شایسته تقدیر در این بخش معرفی شد. از میان ناشران بخش خصوصی شهر تهران، انتشارات قدیانی ناشر برگزیده، نشر افق و شهر قلم شایسته تقدیر و در نقش ناشران کودک و نوجوان خصوصی شهرستان، نشر جمال و براق به عنوان ناشر برگزیده معرفی شدند. انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ناشر برگزیده و نوجوان در بخش غیرخصوصی و در بخش جمعی انتشارات شهید کاظمی کتابستان معرفت و گمان ناشر برگزیده شدند. 
 

برچسب ها


به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان نسخه چاپی بازگشت